Tunalı Elektrikçi Sigorta Panosu Arıza Tamir Bakım Montaj

Rüzgar Elektrik Tunalı Elektrikçi olarak siz değerli müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerimizden birisi de sigorta sayaç panosu kurulumu , bakımı ve onarımıdır.

Sigorta panosunu kısaca açıklamak gerekirse ;

Sigorta panosu devrenin üzerinden geçen akımın anormal bir durumda yükselmesi veya kısa devre etmesi durumunda devreyi açıp enerjiyi keserek tesisatın ve devrede bağlı olan mevcut elemanların zarar görmesini engelleyen otomatik sigortaların bir pano içerisinde toplanmasıdır.

Her otomatik sigorta bağlı olduğu devrenin üzerinden geçen akım değerine uygun bağlanmalıdır. Aksi halde devre yüksek akımlara çıktığında sigorta açmayacaktır ve tesisatın , devre elemanlarının hatta bulunduğu yerin yanmasına bile yol açabilir.Bu nedenle sigorta panolarının uygulaması profesyonel yetkin kişilerce yapılmalıdır.Artık yeni yönetmelik gereğince, kullanıcıların güvenliği açısından her sigorta panosunda giriş sigortası ve kaçak akım koruma rölesi olmak zorundadır.Böylelikle elektrik akımına kapılarak zarar görme riski en aza indirgenmiştir.

Kaçak akım koruma rölesinin ne işe yaradığını biraz daha açmak gerekirse;elektrik tesisatlarında fazın üzerinden geçen akım aynı şekilde nötr dönüşüne gelmek zorundadır. Herhangi nedenden dolayı tesisattan geçen akım farklı bir yere kaçak yaparsa örneğin; bir cihaza toprak hattına veya bir canlıya, beklenen akım nötr dönüşüne gelmez ve kaçak akım koruma rölesi bunu algılayarak devreyi tamamen keser.

Daha açıklayıcı bir örnek vermek gerekirse; Kombinizde bir elektrik arızası var ve kombi gövdesine kaçak yaptı bu durumda eğer bir kaçak akım koruma röleniz yoksa duş almaya gittiğinizde musluğu tuttuğunuzda su kalorifer peteğine dokunduğunuzda çarpılırsınız bu arada suda çarpılmak çok tehlikelidir kolay kolay kurtulmak mümkün değildir.Sizde can güvenliğiniz için mutlaka tesisatınıza bir kaçak akım koruma rölesi taktırınız.

Sayaç panosu ise kullanıcının ne kadar elektrik tükettiğini saptamak ve ücretlendirmek için kullanılan bir ölçü aleti niteliğindedir. Bulunduğu yere ise sayaç panosu adı verilir.Sayaçlar kullanıldığı yere ve enerjiye göre farklılık göstermektedir.Mekanik sayaç,elektronik sayaç,akıllı sayaç,kombi sayaç bunlardan bazılarıdır.

Rüzgar Elektrik Tunalı Elektrikçi 7/24 Teknik Hizmet vermektedir. Sorunlarınız ve fiyat almak için her zaman arayabilirsiniz.

sigorta panosu tamir bakım onarım montaj servisi ankara